Trening mięśni klatki piersiowej

Dobrze rozwinięta klatka piersiowa to, według kobiet, jeden z najlepszych wyznaczników siły i męskości. Oczywiście, zaraz jest dodawane, że ważna jest proporcja lub brak przesadyzmu w wielkości, jednak prawda jest taka, że mięśnie klatki piersiowej świadczą nie tylko o tym, jak ich posiadacz dba o tężyznę fizyczną, spełniają też ważną funkcję w dobrym funkcjonowaniu naszego organizmu. Dlaczego? Ponieważ chronią dwa istotne organy w naszym organizmie, serce i płuca.

Wyciskanie klatki na ławce – najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

Jeśli chcemy mieć dobrze, równomiernie rozbudowane mięśnie klatki piersiowej musimy atakować je z różnych stron, pod różnymi kątami. Jedną z najważniejszych zasad jest to, by na samym początku dnia treningowego, gdy mamy największy zasób energii, ćwiczyć podstawowymi ćwiczeniami, czyli klasyczne wyciskanie, proste czy skośne, przy czym pomoże nam ławeczka do ćwiczeń. Gdy zakończymy te ćwiczenia, możemy przystąpić do zadań izolowanych, najczęściej będą do tego służyły hantle i gryfy z obciążeniem.

Przed każdym przystąpieniem do ćwiczeń bardzo ważna jest rozgrzewka. W przypadku klatki piersiowej musimy pamiętać o następujących stawach: barkowym, łokciowym i nadgarstkowym, gdyż to one będą pracować w trakcie treningu. Nie należy także od razu rzucać się na głęboką wodę i brać się za największe ciężary. Na początek wystarczy 40 do 50% maksymalnego ciężaru. Takie zachowanie sprawi, że stawy i mięśnie przyzwyczają się i przygotują do większego wysiłku. O kontuzję będzie wtedy o wiele trudniej. Fajną rozgrzewką jest wykonanie paru pompek, może być to parę serii po kilka powtórzeń. Gdy będziemy wstępnie rozgrzani nie zapomnijmy o rozciągnięciu ścięgien, stawów i mięśni, To na prawdę bardzo ważny element.

(Reklama: Apus Sport – Producent sprzętu sportowego)

Mięśnie klatki piersiowej to chyba jedyna parta mięśni, która nie uznaje stażu kulturysty. Oznacza to, że te same ćwiczenia może wykonywać osoba z trzydziestoletnim stażem na siłowni, jak i absolutny laik. Oczywiście, różnica będzie w obciążeniu, ilości powtórzeń czy serii, jednak cały mechanizm ćwiczenia, głębokość pozostaje taka sama.